Modelarstwo. Hobby łączące pokolenia
Niewiele jest hobby, które mógłby uprawiać wnuk razem z dziadkiem. Na codzienne treningi piłki nożnej często nie pozwala JUŻ wiek dziadka, a na turnieje w szachy – JESZCZE wiek wnuka. Hobby, które łączy wszystkie pokolenia, jest niewątpliwie modelarstwo. Sklejanie samolotów, samochodów czy łodzi podwodnych to wspaniałe zajęcie dla osób w każdym wieku.
Od malucha do starszaka
Modelarstwo nie wymaga świetnej kondycji, ani wyższego wykształcenia. Najprostsze modele kosztują tyle, co zestaw w popularnym fast foodzie i zapewniają zabawę na długie godziny. Młodsze pokolenia w modelach widzą przede wszystkim zabawki, które same muszą stworzyć. To oczywiście wymaga ogromu cierpliwości i precyzji. Duma ze złożenia prawdziwego modelu „dla dorosłych” jest dla dziecka wyjątkowym uczuciem. Starsze dzieci chętnie sięgają po bardziej skomplikowane, zdalnie sterowane modele. Modelarstwo i sterowanie własnoręcznie zbudowanym samolotem dla młodzieży często jest pierwszym krokiem do zgłębiania zagadnień związanych z lotnictwem i prawami fizyki, a dalej – do brania udziału w konkursach modeli zdalnie sterowanych. Starsze osoby z kolei chętnie sklejają modele i udzielają się w różnego rodzaju kółkach modelarskich. Próbują odtworzyć jak najwięcej szczegółów, by dane egzemplarzy przypominał swój pierwowzór, często też zgłębiają historię danego pojazdu i jego rolę w historii świata. Bez względu na to, kto jaki chce osiągnąć cel przy budowie modelu, hobby to może skupić przy stole całą rodzinę.
W rodzinnym gronie
Czego można nauczyć się, sklejając modele w rodzinnym gronie? Młodsi od starszych i bardziej doświadczonych modelarzy z pewnością mogą uczyć się cierpliwości i precyzji. Szybko zaobserwują, że dokładność popłaca i nie zawsze warto wszytko robić pospiesznie i byle jak. Tata czy dziadek podpowie, jak czytać instrukcje i na co zwracać szczególną uwagę. Z kolei pokolenia, które wychowały się na tradycyjnych, statycznych modelach, mogą podejrzeć, ja konstruuje się te nowoczesne, zdalnie sterowane. Być może postanowią rozwinąć swoje umiejętności o konstruowanie mechanizmów, a nawet dadzą namówić się na wzięcie udziału w zawodach! Wspólne sklejanie modeli to przede wszystkim czas spędzony razem z najbliższymi osobami, wypełniony rozmowami, śmiechem i wzajemną motywacją.